Kolejny wyjazd do Francji za nami!

MK / 2026-05-29

W miniony weekend młodzi zawodnicy Rugby Club Częstochowa wzięli udział w prestiżowej, międzynarodowej imprezie - Tournoi Europeen des Escoles de Rugby w Bethune, w północnej Francji. Był to już ich czwarty wyjazd na tego typu zagraniczne zawody - rok temu byli w czeskiej Pradze, dwa lata temu w Bethune, a trzy lata temu we włoskim Vimercate.

Na miejsce dojechaliśmy w sobotę 23 maja rano, po przejechaniu niemal 1500 kilometrów. Rozpakowaliśmy się i odświeżyliśmy po podróży, a następnie wyruszyliśmy na zwiedzanie urokliwej starówki wraz z katedrą, zakup pamiątek oraz obiad. Później odbyliśmy wspólny trening zapoznawczy z innymi drużynami, który był pierwszą okazją na integracje z kolegami z innych krajów. Sobotni wieczór zakończyliśmy powitalną kolacją dla wszystkich ekip biorących udział w turnieju, gdzie można było rozwijać zawarte na treningu znajomości.

Niedziela to dzień turniejowy. Wzięło w nim udział 21 klubów z 5 krajów - w sumie ponad 1200 młodych rugbistów i rugbistek w czterech kategoriach wiekowych na 12 boiskach:
Polska - Rugby Club Częstochowa
Holandia – Haagsche, Diok
Belgia – Collines, RSA, BUC
Niemcy – FC St Pauli, Heidelberg
Francja - Stade Francais, RC Bethune, Parisis RC, Rouen, Embar, CFJ, USAN, Rosny, CSV, XV Beaujolais, Saint-Omer, Arras, Douai.

Rugby Club Częstochowa wystawił swoje drużyny w trzech kategoriach wiekowych. W U10 i U12 wsparło nas kilku zawodników z KS Budowlanych Łódź, a w U14 dwóch graczy Hegemona Mysłowice. Ponadto do naszej ekipy U12 dołączyło pięciu graczy z francuskiego Rouen. Jeden z naszych zawodników wystąpił gościnnie w drużynie Parisis RC w kategorii U8. Wszystkie nasze drużyny dzielnie walczyły w każdym meczu, ale nie przełożyło się to na dobry wynik sportowy. Ważniejsze jednak jest to, że zawodnicy wrócili do domu bogatsi o nowe doświadczenia, przyjaźnie i wspomnienia, które zostaną z nami na długo. Nasi młodzi zawodnicy mieli okazję zmierzyć się z drużynami z innych krajów i przede wszystkim świetnie spędzić czas razem. Była to cenna lekcja sportu, charakteru i drużynowości. Takie wyjazdy uczą więcej niż sam wynik na tablicy - budują pewność siebie, otwierają głowy i pokazują, że rugby to coś więcej niż tylko mecze. To ludzie, emocje i wspólna pasja

Po turnieju stadion jeszcze długo tętnił życiem. Zjedliśmy kolację, a część z zawodników wymieniło się klubowymi koszulkami, bluzami, lub czapkami z kolegami z innych krajów. Był to też czas do dalszych rozmów i zabaw z nowo poznanymi przyjaciółmi z Francji, Belgii, Niemiec, czy Holandii.

W poniedziałek w drodze powrotnej zahaczyliśmy jeszcze o Antwerpię. Na miejscu przeszliśmy się Diamentową Dzielnicą, zwiedziliśmy Dworzec Centralny oraz Muzeum Czekolady, następnie przespacerowaliśmy się do przepięknego centrum miasta gdzie był czas na obiad i zakup pamiątek. Na koniec przeszliśmy się brzegiem Skaldy, a wycieczkę zakończyliśmy pod twierdzą Het Steen. Do Polski wróciliśmy we wtorek w godzinach porannych.

To były niezwykle intensywne dni. W ich trakcie mieliśmy okazję poznać inne kultury i zintegrować się z ludźmi z innych krajów. Było to niezapomniane przeżycie dla wszystkich uczestników. Co do aspektów sportowych, to cieszy nas obserwacja, że nasi zawodnicy nie odstawali bardzo od kolegów z Europy. Dużą bolączką dla nas były różnice w przepisach (m.in. bardziej rygorystyczne przepisy związane z szarżą, która dozwolona była tylko poniżej pasa, czy młyny w młodszych kategoriach wiekowych) – uważam że Polski Związek Rugby powinien wprowadzić wiele rozwiązań, które są stosowane we Francji dla lepszego rozwoju rugby w Polsce. Mimo to, nasi zawodnicy świetnie się spisali. Nasze pozytywne podejście zostało nagrodzone przyznaniem nam nagrody "fair-play". Bardzo przyjemne było również to, jak wielu ludzi na miejscu zaczepiało nas mówiąc, że mają polskie korzenie. Dla wielu z nich też było to bardzo ważne spotkanie - podsumował wyjazd Michał Krzypkowski, trener koordynator Szkółki Rugby RCC.

Składy RCC:
U8 (w drużynie Parisis RC) – Gniewko Boratyn
U10 – Maksymilian Boratyn, Matylda Cholewa, Zofia Czajczyńska, Jan Krzypkowski, Jacek Piątkowski, Wiktor Sobczak, Borys Tomczak, Antonina Zowczak, Ryszard Misztela
U12 – Zofia Adamus, Filip Bernaś, Mikołaj Bernaś, Błażej Leżański, Oliwier Pawłowski, Tomasz Piątkowski, Mateusz Szulc, Jakub Wodzisławski, Adrianna Zborowska, Anna Zgrzebna
U14 – Marcel Barke, Filip Czech, Kacper Czechowski, Aleksander Gadziński, Tymoteusz Gonera, Antoni Grzegorczyk, Zuzanna Kruszyńska, Oliwier Kubanek, Maciej Nierobiś, Iga Nowacka, Igor Rek, Lena Rychter, Wiktor Sambor, Lena Sikora, Patryk Tukaj, Karolina Wiaderek, Magdalena Wochnowicz, Katarzyna Woźnicka, Zuzanna Wójcik, Dawid Zowczak, Krystian Zowczak, Alex Żak.

Sztab trenerski RCC: Aleksandra Adamus, Anna Błaszczyk, Michał Krzypkowski, Adam Marczewski, Sylwia Nowacka, Adam Sobczak, Karolina Stokowska.

Partnerzy wyjazdu:
- Krimax
- promoplus24
- Śniadaniowcy

__________

Zadania "Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w zakresie rugby" oraz "Organizacja i udział w zawodach sportowych na wysokim poziomie współzawodnictwa – Mistrzostwa Polski Kobiet w rugby7" są finansowane z środków budżetowych Gminy Miasta Częstochowy.

Zajęcia w grupach wiekowych mini żak, żak i młodzik są dofinansowane z środków budżetowych Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu "Klub".

Zobacz też

Aleja 49 Festyn Rugby już w tę niedzielę!

Kadeci awansowali do finału!

Kadeci powalczą o awans do finału!

Już niedługo...

Krimax GPK7 w Blachowni

06.06.2026

dowiedz się więcej

Nie przegap

Z pasją przez świat już od 15 lat!

To była celebracja godna dzieła, które wspólnymi siłami tworzyliśmy przez ponad 15 ostatnich lat. Wszystko zaczęło się piątkową, uroczystą galą w Hali Sportowej Częstochowa przy ul. Żużlowej. To było wyjątkowe spotkanie w doborowym towarzystwie władz miasta i regionu,...

Międzynarodowy turniej rugby we Francji

W dniach 18-19 maja młodzi zawodnicy Rugby Club Częstochowa wzięli udział w prestiżowej, międzynarodowej imprezie - Tournoi Europeen des Escoles de Rugby w Bethune, w północnej Francji. Był to już drugi wyjazd na tego typu zawody, ale pierwszy zorganizowany samodzielnie przez RCC -...

Jak dołączyć do Szkółki Rugby RCC?

Najlepiej zrobić to przy okazji naborów, które z reguły odbywają się na przełomie sierpnia i września oraz w okresie ferii zimowych. Natomiast jeśli przegapiliście te akcje i mimo to chcielibyście aby Wasze dziecko zaczęło trenować rugby, to skontaktujcie się z Trenerem...

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.