Rok 2020 w skrócie

/ 2020-12-29

Dziwny rok 2020 powoli dobiega końca. To idealny czas na podsumowania. W poniższym artykule spróbujemy w sposób telegraficzny przedstawić Wam, co się u nas działo w tym okresie.

obróc telefon poziomo
Obróć telefon poziomo

STYCZEŃ-LUTY

 • Pierwszego dnia nowego roku delegacja kilku seniorów z naszego klubu udała się do Rudy Śląskiej, gdzie wzięła udział w tradycyjnym meczu noworocznym.
 • W lutym nasi trenerzy byli na dwóch konferencjach licencyjnych w Warszawie, na których pogłębiali swoją wiedzę i umiejętności.
 • 27 lutego odbył się w Hali Polonia II turniej Częstochowskiej Ligi Rugby, w którym wzięło udział pięć szkół. W obu kategoriach triumfowali ucziowie z SP52.

MARZEC-KWIECIEŃ

 • To okres koronawirusowego lockdownu. Stanęły wszystkie rozgrywki i treningi. Zawodnicy naszego klubu przeszli w tryb treningów online.

MAJ

 • Na początku maja reaktywowaliśmy nasz profil na Patronite, poprzez który można nas wspierać mniejszymi, lub większymi datkami pieniężnymi. Pieniądze tak uzyskane w całości przeznaczane są na funkcjonowanie grup młodzieżowych w naszym klubie.
 • W połowie miesiąca było już wiadomo, że planowany trzeci turniej Częstochowskiej Ligi Rugby w tym roku szkolnym się już nie odbędzie. Na podstawie klasyfikacji z dwóch turniejów wyłoniono mistrzów tych rozgrywek - SP52 (zarówno w klasach IV-VI jak i VII-VIII).
 • 24 maja odbył się pierwszy trening "po-lockdownowy" naszych grup młodzieżowych i od tego momentu zaczęliśmy się znów spotykać regularnie.

CZERWIEC

 • Na początku miesiąca również seniorzy wznowili treningi po przerwie spowodowanej koronawirusem.
 • W drugiej połowie czerwca odbyło się tradycyjne spotkanie trenerów naszego klubu, na którym podsumowywano poprzedni okres i przygotowywano plany na kolejne pół roku.
 • W ostatnią niedzielę miesiąca zorganizowano pierwszy trening dla dzieci w wieku przedszkolnym, który powtórzono jeszcze kilkukrotnie w okresie wakacji.

LIPIEC

 • W połowie lipca ruszyły "Ogólnodostępne treningi rugby dla dzieci i młodzieży - rozwijamy ciało i ducha!" organizowane przez nasz klub w ramach zadania z Budżetu Obywatelskiego Częstochowy na rok 2020. W jego ramach do końca roku przeprowadzonych zostanie po 20 zajęć w ośmiu dzielnicach miasta.
 • Nasi młodzi adepci wzięli udział w akcji #gaszynchallenge.

SIERPIEŃ

 • Od 7 do 9 sierpnia trwał obóz dochodzeniowy na Miejski Stadionie Lekkoatletycznym dla naszych zawodników z grup do lat 12. W pierwszych dwóch dniach przepracowali aż cztery jednostki treningowe. W ostatni dzień rozegrali mecze kontrolne, a następnie mecze z rodzicami zakończone wspólnym biesiadowaniem przy pizzy.
 • 16 sierpnia odbył się pierwszy trening naborowy do grup młodzieżowych.
 • Od 19 do 23 sierpnia miał miejsce obóz dochodzeniowy dla grup młodzika i kadeta. Podobnie jak w przypadku młodszych zawodników odbywał się na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym poza jednym dniem wyjazdowym. Ostatniego dnia rozegrano gry kontrolne i podsumowano obóz przy wspólnym poczęstunku wraz z rodzicami zawodników.
 • Regionalny Zarząd Szkolnego Związku Sportowego podjął decyzję o zawieszeniu na czas nieokreślony kontaktowych rozgrywek szkolnych w Częstochowie z uwagi na panującą pandemię, w tym turniejów Częstochowskiej Ligi Rugby (te rozgrywki odbywają się pod egidą tej instytucji).

WRZESIEŃ

 • W tym miesiącu w każdą środę odbywały się kolejne treningi naborowe do grup młodzieżowych. Te akcje pozwoliły nam na pozyskanie nowych zawodników.
 • 13 września zajęliśmy 6. miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w rugby7 rozgrywanych w Jarocinie.
 • 19 września nasze kadetki wzięły udział w I turnieju Mistrzostw Polski Kobiet u16 w rugby7 w Łodzi.
 • 30 września odbyło się Walne Zgromadzenie Delegatów Śląskiego Związku Rugby w Rudzie Śląskiej, na którym nie mogło zabraknąć naszych przedstawicieli.

PAŹDZIERNIK

 • 3 października nasi miniżacy i żacy wzięli udział w Turnieju Krakowskiego Obwarzanka, zajmując na nim odpowiednio 1. i 2. miejsca.
 • 11 października w Rudzie Śląskiej odbyła się konsultacja kadr wojewódzkich, w której wzieło udział aż 19 naszych zawodników i zawodniczek.
 • W tym miesiącu mieliśmy jeszcze pojechać na Regionalne Turnieje Dzieci i Młodzieży do Krakowa i Warszawy, a także na II turniej Mistrzostw Polski Kobiet u16 w rugby7 do Lublina, ale wszystkie te zawody zostały odwołane z powodu koronawirusa.

LISTOPAD

 • W połowie listopada ruszył sklep internetowy RCC, w którym zaopatrzyć się można w odzież i akcesoria z grafikami nawiązującymi do naszego klubu i do rugby.
 • 25 listopada zakończyło się głosowanie na projekty w Budżecie Obywatelskim Częstochowy na rok 2021. Dzięki głosom mieszkańców do realizacji przeszło aż 7 z 8 projektów dzielnicowych na organizację "Ogólnodostępnych treningów rugby dla dzieci i młodzieży", a także ten najważniejszy - ogólnomiejski, dzięki któremu na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym staną bramki do rugby.

GRUDZIEŃ

 • Drużyna seniorów naszego klubu została oficjalnie zgłoszona do rozgrywek Polskiej Ligi Rugby7.

Zobacz też

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

Zmiana adresu Klubu

Seniorzy wracają do gry

Już niedługo...

Nie przegap

Podsumowanie sezonu 2019/20 w Szkółce Rugby

Za nami bardzo krótki, bo zaledwie tak naprawdę trzymiesięczny sezon 2019/2020. Spowodowane to było oczywiście pandemią koronawirusa, przez którą praktycznie nie odbyła się runda wiosenna (z reguły intensywniejsza niż jesień). Nasz Klub został ostatecznie sklasyfikowany na 18....

Seniorzy wracają do gry

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza drużyna seniorów po kilku latach nieobecności wraca do oficjalnych rozgrywek Polskiego Związku Rugby. Właśnie zgłosiliśmy do Polskiej Ligi Rugby7 naszą ekipę, w skład której wchodzi aż 16 zawodników.

Dłuższa historia częstochowskiego rugby

Jak dowodzą różne źródła działalność Rugby Clubu Częstochowa to nie narodziny, a raczej odrodzenie tej dyscypliny w naszym mieście. Okazuje się, że już kilkadziesiąt lat temu częstochowianie grali w rugby, a nawet gościli u siebie w mieście mecze międzynarodowe!

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.